Girls Incorporated of Greater Santa Barbara

Our 2014
Beneficiary

2007 Santa Barbara Triathlon Relay Results
Back to Results Main Page
Place Name Overall Div Div Place
\Total
Swim Swim
Plc
Bike Bike
Plc
Run Run
Plc
Penalty
1 TEAM JON CLARK
Jon Clark
Lindsay Blount
Rusty Snow
2:38:25 Team_Men 0:20:24 2 1:24:28 1 0:53:34 1
2 PLATINUM PERFORMANCE
Chad Stewart
Gary Douville
Todd Booth
2:45:29 Team_Men 0:23:51 4 1:24:55 2 0:56:45 2
3 STELLA'S DREAM TEAM
Stewart Reid
Patrick Flood
David Romero
2:51:51 Team_Men 0:20:47 3 1:27:38 3 1:03:27 6
4 GEEZERS AND GEEKS
Chris Russo
Nikola Valerjev
Mike Connors
2:59:50 Team_Men 0:24:09 6 1:33:44 5 1:01:58 4
5 TEAM INTERFERON
Chris McAllister
Rafi Simon
Annie Toth
3:02:14 Team_Mixed 0:20:11 1 1:40:42 13 1:01:22 3
6 TEAM ADORNETTO
Dave Adornetto
Steve Boelter
Eric Widmer
3:05:04 Team_Men 0:27:04 17 1:33:25 4 1:04:37 8
7 SHART ATTACK
Bill Leitner
Jon Moneymaker
Mike Gossie
3:14:44 Team_Men 0:27:53 19 1:38:30 9 1:08:23 9
8 FRS/M4L
Dawn Schroeder
Sue McDonald
Chrystee Bradley
3:15:41 Team_Women 0:25:50 11 1:40:46 14 1:09:06 10
9 TEAM POLAR
Scott Devore
Tara Kulikov
Tara Kulikov
3:19:33 Team_Mixed 0:29:24 22 1:46:23 19 1:03:48 7
10 TEAM WIGGINS
Danelle Little
Stacey Gannon
Leslie Wiggins
3:21:17 Team_Women 0:26:47 16 1:39:50 11 1:14:41 13
11 DANTE'S INFERNO
Whitney Bruice
Cara Gamberdella
Gene Deering
3:26:48 Team_Mixed 0:25:49 10 1:58:42 27 1:02:19 5
12 TAHCCO
Chris Minton
Ryan Mondillo
Luis Canales
3:27:31 Team_Men 0:31:02 25 1:38:49 10 1:17:41 16
13 TIME HATERS
Mark Rosales
Todd Kuh
Ryan Carey
3:29:40 Team_Men 0:26:05 12 1:41:27 16 1:22:09 23
14 NITE MOVES
Kelly Kosmo
Carlos Soto
Jake Clinton
3:30:02 Team_Mixed 0:25:11 8 1:41:10 15 1:23:41 25
15 SPORTSLINK TRI STAR
Justin Noseworthy
Will Gulley
Steve Beckett
3:30:15 Team_Men 0:25:18 9 1:51:16 21 1:13:42 12
16 TEAM STUBBS
Josh Fraser
Dan Onorato
Mark Stubbs
3:34:11 Team_Men 0:24:45 7 1:33:47 6 1:35:40 37
17 PENFIELD AND SMITH'S WINNING WOMEN
Kelly Smith
Ginger Andersen
Jessica Kinnahan
3:34:57 Team_Women 0:26:22 14 1:49:22 20 1:19:15 17
18 FEMME DE FORCE
Tammy Leitner
Fran Finney
Rebecca Glusac
3:36:12 Team_Women 0:35:14 32 1:45:28 18 1:15:32 14
19 PLATINUM PERFORMERS
Scott Wagner
Chris Sparks
Tara Hembrooke
3:36:58 Team_Mixed 0:29:47 23 1:37:39 8 1:29:33 32
20 TEAM BREWER
Michael Brown
Greg Brewer
Carrie Brewer
3:38:12 Team_Mixed 0:28:00 20 1:37:10 7 1:33:03 35
21 40 SOMETHING
Dan O'Meara
Ron Heller
Dave Odell
3:42:55 Team_Men 0:23:52 5 1:59:35 29 1:19:29 18
22 TEAM TIME, PLACE, AND MANNER
Shani Sprenger
Justin Greene
Julie Schneiderman
3:43:37 Team_Mixed 0:33:47 29 1:41:59 17 1:27:51 30
23 KOBRA KAI
Toine Overgaag
Toine Overgaag
Tom Neveril
3:43:51 Team_Men 0:28:56 21 1:53:36 24 1:21:20 22
24 SBCSAR
Linda Phillips
Brian Burns
Jennifer Andrew
3:46:51 Team_Mixed 0:27:36 18 1:59:24 28 1:19:52 19
25 TEAM FIRESTONE
Monica Little
Ashley Brady
Kate Firestone
3:47:08 Team_Women 0:26:19 13 2:00:58 31 1:19:52 20
26 TRI DIVAS TRI HARD
Maria Piechocki
Cora Mann
Olga Castro
3:49:05 Team_Women 0:32:56 28 1:53:48 25 1:22:21 24
27 MOM MADE US
Margaret Perlstein
James Dame
Kelly Dame
3:52:24 Team_Mixed 0:34:53 31 1:56:24 26 1:21:08 21
28 ESTRELLA
Fred Kass
Sarah Kass
Bryn Kass
3:53:26 Team_Mixed 0:34:15 30 2:06:14 37 1:12:58 11
29 THE CHAIRPANTS 40
Wendy Menjou
Jeff Matlow
Jeff Matlow
3:58:53 Team_Mixed 0:38:35 39 1:52:51 23 1:27:27 28
30 TEAM PROMETHEUS
Pablo Cabrera
Christopher Reed
Shera Wu
3:59:33 Team_Mixed 0:50:28 41 1:40:40 12 1:28:26 31
31 THE TRIATHA MOMS
Megan McCarter
Nancy Martz
Aira Harris
4:01:21 Team_Women 0:36:31 36 2:07:42 38 1:17:09 15
32 TEAM DALY
Tina Daly
Charity Kipp
Therese Hilton
4:01:28 Team_Women 0:31:19 26 2:03:19 33 1:26:50 27
33 TEAM LESUEUR
Emily LeSueur
Jacque Arnett
Karen Scoresby
4:01:50 Team_Women 0:26:43 15 2:04:39 35 1:30:29 33
34 SUMMER TIME
Liz Oakes
Paul Hekimian
Summer Bond
4:02:43 Team_Mixed 0:36:11 35 1:52:34 22 1:33:59 36
35 BRUIN BOMBSHELLS
Effie Nikzad
Carol Schreder
Avalon Johnson
4:05:19 Team_Women 0:37:02 37 2:02:27 32 1:25:51 26
36 BUILT FORD TOUGH
Laurel O'Connor
Laurel O'Connor
Matthew Goyne
4:08:59 Team_Mixed 0:35:37 33 2:05:37 36 1:27:46 29
37 COUCH POTATOES
Marc Muench
Ron Luxemburg
David Porter
4:13:02 Team_Men 0:30:55 24 2:04:06 34 1:38:02 38
38 BAD GIRLS
Sandy Field
Jane Diaz
Amelia Ostroff
4:23:32 Team_Women 0:35:53 34 2:16:57 39 1:30:44 34
39 TEAM SAVAGE
Vidal Vega
Lee Savage
Kaina Gomard
4:25:25 Team_Mixed 0:32:05 27 2:00:34 30 1:52:46 39
40 JIGGLE FLOP RACING
Helen Stebbins
Bob Stebbins
Alan Jacobus
5:11:20 Team_Mixed 0:42:29 40 2:27:38 41 2:01:14 40
TEAM BRADLEY
Ruth Clincy
Karen Stillwagon
Ellen Bradley
Team_Women 0:37:28 38 2:17:39 40
Time Penalties:
D -  Drafting (5.10a - 4:00)
B - Blocking (5.10d - 4:00)
E - Entering/Exiting (7.1 - 4:00)
O - Overtaken (5.10g - 4:00)
P - Position (5.10f - 4:00)
T - Traffic Laws (5.4 - 4:00)
A - Unauthorized Assistance (3.4d - 4:00)
C - Placement of Equipment (7.2 - 4:00)
U - Unauthorized Accessories (3.4i - 4:00)
X - Abandoned Equipment (3.4h - 4:00)
Z - Endangerment (5.5 - DQ)